Mínusz 10%-os hozamot (veszteséget) produkált az állam az einstandolt magánnyugdíj pénzekből – olvasható ki az Államadósság Kezelő Központ éves jelentéséből.
A 3000 milliárdos kötelező magánnyugdíj vagyon állami oldalra tereléséből, (az államadósság csökkentés után) 2011 év közepén már csak 1342 milliárddal kezdhette működését az állami alap. Ezzel az összeggel kezdett el tőzsdézni az állam, részvényekbe és befektetése jegyekbe fektetve azt. Az unortodox nyugdíjpolitika hatására az állam –10%-os hozamot produkált, ami 199 milliárdos veszteséget okozott az alapnak – adta hírül a hvg.hu. Ugyanakkor a még meglévő magán-nyugdíjpénztáraknál kiemelkedő évet realizáltak. Volt olyan pénztár, ahol 9%-os hozamot is elértek. Feltűnő, hogy a pénztárak közül az OTP (hasonlóan az állami gazdálkodáshoz ) –8%-os hozammal „büszkélkedhet”, kiemelt kockázatot jelentve a tagoknak.
Selmeczi Gabriella szerint a kormány új nyugdíjstratégiát dolgoz ki, melyhez négy változatot vizsgálna, köztük német és svéd modelleket. Nyugdíjszakértők szerint, egyik változatot sem szabad bevezetni, mert az olymértékű kiadásokat generálna, hogy azzal megkérdőjeleződne a nyugdíjak kifizetése is.
Orbán Viktor a kormányváltást követően azzal indokolta a kötelező magánnyugdíj-pénztári rendszer felszámolását, hogy azok eltőzsdézik a jelenlegi és a leendő nyugdíjasok pénzét. Most az Orbán-kormány teszi mindezt, s ráadásul olyan vehemenciával, és olyan hozzá nem értéssel (középosztály leszakadása, munkanélküliség emelkedése, közfoglalkoztatási stratégia, stb.), ami a nyugdíjrendszer összeomlásával is fenyegethet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése