"Azért van olyan sok vélemény, mert a gondolatok száma végtelen, a papír pedig nem tud tiltakozni." (Kobzi János)

2012. január 19., csütörtök

Strasbourgi darázsfészek

A „magyar kérdés” volt napirenden Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) tegnapi ülésén.
Hogy-hogy nem, Orbán Viktor is tiszteletét tette egy kis önfényezés erejéig. Meg is lett az eredménye. Mintha darázsfészekbe nyúlt volna. Még nem rajzottak ugyan ki a darazsak, de mély, vészjósló zsongás hallatszik a fészek belsejéből.
Egyes magánvélemények és kommentárok szerint Orbánnak sikerült már az Európai Uniót is megosztani. Bár ez így ebben a formában túlzásnak tűnik, mégis tény, hogy parázs vita alakult ki az EP-ben a magyar kormányzati politikát illetően pro- és kontra.
A legélesebb kirohanást Daniel Kohn Bendit intézte, amikor Orbán azon kijelentésére reagált, miszerint: „…a Fidesz-kormánynak köszönhető, Magyarország utolsóként  a volt keleti blokk országai közül, végre megszabadult  sztálini alkotmányától…”. Kohn Bendit nem kis iróniával kérdezte, hogy „akkor az Európai Unió egy sztálini elveken nyugvó országot vett fel tagjai közé?”. Ezen mondata kínos hallgatást eredményezett a néppárti képviselők között.
Felszólalt Morvai Krisztina, a Jobbik által delegált független (?!) képviselő is - ostorozva az EU-t -, mellyel nem adott többet, csak mi lényege. És senki nem kérdezte meg tőle, hogy nem érzi-e ellentmondásosnak azt a körülményt, hogy amíg ő az EP-ben szónokol jópénzért, addig hittársai bőszen égetik otthon az EU-s zászlót. De a parázs vita közepette megtalálták a képviselők Szájer József feleségét csakúgy, mint ahogy Áder János szerencsétlenül időzített tiltakozását is a nőkre vonatkozóan. Ugyanis pechére pont egy női delegált utasította vissza Áder János szavait, mondván, hogy neki teljesen mindegy, hogy Szájer úr párja nő, vagy férfi, itt az elvekről van szó.
Summa summarum: Január 18-a délutánján valóban egy felbolydult darázsfészekhez lehetett hasonlítani az EP üléstermét. Világosan kirajzolódott, hogy az EU-nak most már valóban állást kell foglalnia annak vonatkozásában, hogy milyen alapokra helyezi az egyetemes uniós jogokat és kötelességeket. Amíg ezek nincsenek meg, addig hathatós intézkedéseket nem lehet foganatosítani az olyan renitens tagállamokkal szemben, mint például Magyarország.
Az orbáni felfogás olyan, hogy kiemeli az egyes tagállamok jogait az Európai Unión belül, de ugyanakkor szándékosan hajlamos megfeledkezni a kötelességekről. Mit neki maastrichi-szerződés, mit neki liszaboni megállapodás!
Orbán Viktor is örök hűséget fogadott 2004-ben. Ugyanakkor úgy viselkedik, mint az a vőlegény, aki a pap előtt kimondja az igent, de a szeme más lányra kacsint.  Miféle felfogás ez? Keresztényinek mindenesetre a legkevésbé sem nevezhető, mert itt nem kényszerházasságról van (volt) szó. Pedig olyannyira kihangsúlyozta ezt is tegnapi felszólalásában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése