Kérdőjelet használtam, de inkább felkiáltójel illenék a cím mögé. A miértre a válasz pedig roppant egyszerű.
Az Orbán-kabinet sok-sok ötletdömpingje között fellelhető két nagyon komoly dolog is. Az egyik az infláció mesterséges felduzzasztása, míg a másik, egy új privatizáció alapjainak lerakása. Mondhatnánk: Ügyes!
Tehát röviden az elsőről, mint az infláció:
Az infláció (esetleg hiperinfláció) mesterséges generálásával számtalan lehetőség nyílik meg a kormány előtt, amivel manipulálni lehet. Ilyen például az ország külföldi államadósságára vonatkozó manipuláció. A legegyszerűbb dolog a világon az ország eladósodottságának eltüntetésére egy új pénz bevezetése (lásd: Lengyelország). A másik, hogy az infláció-gerjesztéssel befolyásolni lehet a költségvetés sarokszámait, azaz a költségvetési hiányt.
Egyszerűen már nem lehet elhinni, hogy nem szándékos a jelenleg regnáló kormány forintgyengítő intézkedése, vezető politikusok gazdaságot, pénzügyi piacot befolyásoló ostoba kijelentései. És még egy olyan fék sincs, mint például az euró-zóna, ami behatással lehetne a belföldi kormánydöntésekre (lásd: Görög-válság). Már tapasztalhatjuk az inflációt okozó gazdasági és törvényi intézkedések hatását az egekbe szökő devizaárfolyamokban, avagy az energiahordozó árakban. Csak idő kérdése és ez az öngerjesztő folyamat olyan radikális intézkedéseket fog kívánni, mint a kényszerű állami beavatkozások sorozata.
És már el is érkeztünk a bevezetőben említett két téma ok-okozati összefüggéseihez.
Az Orbán-kabinet legnagyobb bánata, hogy Magyarországon már javarészt lezajlottak a privatizációs folyamatok, így kevesebb a lehetőség a zavarosban halászni. Nosza mit tesz a kormány? Felrúgja a szerződéseket, különböző hirtelen törvényekkel lehetetlenné teszi a piac önszabályozó működését, minek következtében egyszerűen széttárhatja a karját, mondván; „ezt mind-mind csakis az ország érdekében”, majd kíméletlenül el kezd államosítani.
Láttuk már ennek a jeleit legelőbb a MAL-nál, majd a jött a MOL és a Rába, az OTP, a CBA és COOP helyzetbehozása csak hab a tortán. Nem sokat kell várni, hogy az energiaszektor többi külföldi nagyágyúja is beadja a derekát, amikben igazán sok a pénz (most kezdték az MVM kapargatását). Az állam már nekirohant a külföldi bankoknak, most elérkezett az idő a külföldi befektetők elleni hadjárat elkezdésének is.
Mindennek mi lesz a következménye?
Csak egy kiút van. Az állam kényszerűségből (???!!!) az adófizetők pénzén kivásárolja a magyarországi multikat. A részvények és eladási árak ez egekbe szöknek, az emberek pénztárcája kiürül.( És senki nem kérdezi meg, hogy pl. „Ugyanmár Lázárkám! Miből telik neked felvásárolni a Cora-t, a Match-ot és a Profit, amikor 2010 tavaszán még egy huncut buznyákod sem volt?”. Nem és kérdezik, mert tudják, hogy a CBA „sikere” mögött is az állam áll.)
Majd újból elindul egy XXI. századi privatizációs hajrá, újból belendül a mókuskerék, azzal a kis nüansznyi különbséggel, hogy mesterségesen és állami segedelemmel kitermelődött egy új magyar multimilliárdos elit, akik kiszívták a lakosság vérét. Újból jönni fognak külföldi befektetők, újból megveszik potom áron a volt kereskedelmi, és ipari épületeket (lásd a volt Csemege vs. Jilius Meinl, avagy ABC és CBA viszonylatot), és nem változik semmi. A nép (új forint ide, vagy oda), az istenadta nép ugyanúgy nyomorog tovább, ugyanúgy küzd a napi betevőért. Az állami hátszelet kihasználó gazdasági elit egy újabb milliárdocskát dughat a párnacihába, miközben a gazdaság szempontjából egy keresztbe gazszálat sem tett, mert tulajdonképpen most is a külföldi multik exportja tartja fenn a magyar gazdaságot. A kis magyar franchise-naszád meg lavírozhat tovább, mindaddig, amíg az emberek meg nem elégelik a dolgot, és amúgy görög módra, meg nem szállják az utcákat. Csak akkor olyan, mint Orbán-kormány már nem fog létezni. Lesz másik vezetés, akit lehet szapulni, és azok, akik Orbán szárnyai alatt nevelkedtek, akik mindezt elindították, újból vígan dagonyázhatnak az általuk létrehozott full extrás mocsárban.
Egészségükre!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése