"Azért van olyan sok vélemény, mert a gondolatok száma végtelen, a papír pedig nem tud tiltakozni." (Kobzi János)

2014. november 5., szerda

15 milliárdos közpénz az adóparadicsomban


Ekkora összeget parkoltat a kormány a Kajmán-szigeteken.

A kabinet által kibocsátott, úgynevezett letelepedési államkötvényekből 1800 darabot (kötvényenként 250 ezer euró névértékben) értékesített az országgyűlés által jóváhagyott Hungary State Special Dept Fund (HSSDF) hangzatos nevet viselő cég, amely a közismert adóparadicsomban van bejegyezve, s amelynek vezérigazgatója a kínai Liang Wang.

Ha azt vesszük, hogy a kormány 222 ezer euróért bocsátja az alap rendelkezésére a kötvények darabját, és a HSSDF egy-egy kötvény értékesítésekor 45 ezer euró költséget is felszámol, akkor egész csinos összeg, több mint 40 milliárd jön ki.

A különlegesség az ügyben az, hogy a HSSDF az eddig összesen értékesített, mintegy 3000 kötvény közel kétharmadát jelentő, kizárólag a kínai letelepedési-befektetési szándékot célzó magyarországi tartózkodási engedélyeket árul jófajta euróért (hogy miért éppen a Kajmán-szigeteken, és miért nem egy budapesti OTP-ben, vagy egy MNB-s alapítványon keresztül, az a számtalan rejtélyek egyike). Ezt szolgálja a 45 ezer eurós „jutalék” propagandacélú felhasználása is a baráti Kínában. Viszont a névérték és a rendelkezésre-bocsátás közötti darabonkénti 28 ezer eurós összegből úgynevezett „céltartalékot” képez az alap, ami - valljuk be - bármi lehet. Akár vitorla is készülhet belőle a keleti szelek számára.

15 milliárd forint egy adóparadicsomban, amelynek felhasználásáról csak a jóisten kaphat információt, mert hisz szigorú üzleti-, de legfőképp államtitok. S mivel jelen esetben a biznisznek költségvetési vonzata is van, így még az Alkotmánybíróságnak is hallgass a neve. Pikantériája a dolognak, hogy közben Magyarország (50 másik állammal együtt) aláírta azt a nemzetközi egyezményt, amely 2017-től lehetővé teszi az adóhatóságok számára az eddig adóparadicsomként ismert területeken levő bankszámlákba való betekintést, az információszerzést, a számlák mögött álló személyek beazonosítását. Így például a Kajmán-szigeteken, Barbadoson, a Brit-Virgin-szigeteken, vagy a Seychelles-szigeteken. De addig még van két hosszú év, és az a 15 milliárd – ami addig is nyilván szaporodik - valakinek bizonyára jó szolgálatot tesz  Úgy is mondhatnánk, hogy a 2018-as választást megelőző kampány egy kiváló alapja. Mert ismerve a „láncoskutya” NAV-ot, nem fogja törni magát, hogy egy kormányközeli alap házatáján kutakodjon, főleg nem a számlák „civil” jogosultjainak körében.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése