"Azért van olyan sok vélemény, mert a gondolatok száma végtelen, a papír pedig nem tud tiltakozni." (Kobzi János)

2012. október 8., hétfő

Darázsfészek?

Mészáros Antónia vendége volt Navracsics Tibor miniszterelnök helyettes az  ATV „Szabad szemmel” című műsorában. Többek között arról is kérdezte a riporternő Navracsicsot, hogy mi a véleménye a pénznyerő-automaták betiltásáról, és mit jelent ebben az esetben a nemzetbiztonsági szempont, amire ő azt ajánlotta, hogy erről kérdezzék talán meg Lázár Jánost.
Ügyes! Ugyanis Navracsics nagyon jól tudja, hogy az Információs Hivatal (IH) frissiben kinevezett főnöke nem nyilatkozhat nemzetbiztonsági kérdésekben a médiáknak, főleg nem a parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága ülésén elhangzottakról (nem véletlen a titokzatos lázári somolygás).
Az azért furcsa, hogy a miniszterelnök helyettese ennyire tájékozatlan nemzetbiztonsági kérdésekben és mennyire nincs véleménye. Az még furcsább, hogy az IH vezetője nyújtott be olyan törvényjavaslatot, amelyik teljes egészében belső vonatkozású. Az a Lázár János, aki egy olyan intézmény főnöke, amelynek elsődleges feladata a külső állambiztonsági veszélyek felderítése.
Egyszer már hangsúlyoztam e téma súlyosságát („Korlátlan hatalom Orbán és Lázár kezében”, Plajbászblog – 2012. július 23).

Meglehet a pénznyerő-automaták forgalmazásában, illetve üzemeltetésében törvényszerűen felmerülhet az alvilág jelenléte is, ezzel együtt kérdés marad, hogy miért az IH és miért nem a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat kompetens ebben az ügyben? Ugyanis az új szerencsejáték-automatákra vonatkozó rendelet kizárólag a belföldi érdekeket érinti negatívan és nem a külföldi nagyobb tőkeérdeket. Az alvilági jelenlét vonatkozásában felvetődik a TEK, a Központi Nyomozóügyészség, illetve az ellenőrző hatóságok (NAV, Szerencsejáték Felügyelet, stb) felelőssége, azaz tehetetlensége is. Az IH vezetője egy huszáros rohammal bebizonyította, hogy az IH felette áll valamennyi kormányzati ellenőrző szervnek, így az újabb „lex-Lázár”esetben már az sem volt szempont, hogy például egy olyan törvényt tettek semmissé, ami a központi költségvetést gyarapította volna. Illetve gyarapította is, hiszen gondoljunk a pénznyerő-automaták szerveralapú működtetésre, az ezen tervezet hatására eszközölt többszázmilliós beruházásokra, illetve azok központi bevételi vonzatára.

Mindenesetre Lázár János, illetve a kormány bejelentését, majd viharos gyorsaságú intézkedésének okát olyan titokzatoskodás, olyan sűrű homály fedi el, ami a gazdaságbiztonsági vonatkozásban, és a szervezett bűnözés elleni küzdelem esetében is szokatlan. Navracsics Tiboron látszott az a mérhetetlen feszültség, ami akkor jellemez egy politikust, ha a sajtó egy politikai darázsfészekbe nyúl. Kétségtelen, hogy az ilyen darázsfészekbe belenyúlni veszélyes dolog. Különösen a mai ellenzéki sajtó helyzetét ismervén. De kérdés, hogy egy ilyen aktus tulajdonképpen kire is veszélyes? Mert az országra, illetve annak gazdaságára sokkal kevésbé, mint magára a darazsakra, azaz a fideszes érdekszférára?  A trafiktörvény és az állami földbérleti pályázatok esetében már tapasztalható az a cseppet sem kendőzött érdekegybeesés, ami a kormánypolitikát, és a Fideszhez köthető gazdasági magánérdekeket jellemzi. A trafiktörvény-tervezet nyilvánosságra kerülésénél kiderült, hogy a dohányforgalmazók üzleti harca áll a háttérben, míg a földpályázatoknál az üvegzseb-törvény, valamint a zsebszerződések elleni törvény kijátszása. Mindkét esetben érezhető volt a fenyegető zsongás, ha valamely ellenzéki erő vizsgálatot követelt. De ugyanezt tapasztaljuk az Orbán-kormány regnálása alatt születtet megannyi „lex” esetében.
Egyre inkább feltűnő a kormány kommunikációjában az a módszer, hogyha valamilyen kínos kérdés kerül terítékre, akkor az „illetékes elvtárs” hirtelen nem érzi magát a témában illetékesnek, Buday Gyula elszámoló biztostól kezdve, Kövér László házelnökön át egészen a kormányfő személyéig. Ez a kétkulacsos sajátosság mindig is jellemezte az orbáni politikai párbeszédet. Navracsics most ismét megerősítette ezt a közvélekedést és úgy is viselkedett, mint társai, ha valami nem úgy történik, ahogy azt ők gondolják. Ilyenkor fullánkot előreszegezve támadnak. Bárkit és bármikor, legyen az faggatódzó újságíró, vagy egy kíváncsi műsorvezető. Akár megannyi, feldühödött darázs.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése