2010. október
Vörösiszap-katasztrófa. A kormány állami felügyelet alá rendelte a MAL irányítását és kármentő alapot hozott létre a károsultak megsegítésére. Az 1.7 milliárdot meghaladó adományok sorsáról a mai napig nem számolt el a kormány, mint ahogy a kármentéseket végző cégek, konzorciumok ebből származó árbevételeit (állami kifizetéseit) is homály fedi.
A kármentés a mai napig nem fejeződött be. (A MAL időközben száraztechnológiás termelésre tért át, de ugyanúgy béleletlen tározókat használ. Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely környékén most a szálló por nagysága a probléma.)
2011. május
A kormány kivásárolta az orosz Szurgutnyeftyegas-tól a MOL 21%-os részvénycsomagját. A kormány a mintegy 1,2 milliárd eurós, azaz 500 milliárd forintos üzletet a magánnyugdíj-pénztárak államosításából, a mintegy 3000 milliárdos összegből fedezte. A tranzakció során a Szurgutnyeftyegas 480 millió eurós hasznot zsebelt be, azaz ennyit tőzsdézett el a magyar kormány. Az ügylet legnagyobb haszonélvezője a MOL, illetve annak magyar főrészvényesei, Csányi Sándor OTP mogul, illetve Hernádi Gyula. Az a Hernádi Gyula, akinek a horvát hatóságok szerint jelentős a szerepe az INA horvát olajtársaság bedöntésében és felvásárlásában, s mindez 2008-ban a pénzügyi válság kellős közepén (!?).
2012. június
Orbán Azerbajdzsánban. Elsődleges tárgyalási szempont, az bakui gáz kedvezményes Magyarországra szállítása, illetve magyar államkötvények esetleges azeri felvásárlása. Az azeri elnök feltételeket szab.
2012. augusztus
Magyország átadta Azerbajdzsánnak a ma már csak baltás gyilkosként emlegetett Ramil Safarovot, akit hazájában azonnal szabadon bocsátottak és nemzeti hősnek kijáró tisztelet övez. A világ tiltakozik és újra háborús feszültség érződik az örmény-azeri kapcsolatokban.
2012. szeptember
A gázüzemű, és ennek érdekében kedvezményes gázhasználatban érdekelt Bakony Erőmű látja el gőzzel a MAL zrt-t. A Bakony Erőmű kisebb részben Demján Sándor érdekeltségébe, míg nagyobb részben a Polus Group-hoz tartozik. A kisebb érdekeltség Euroinvest néven ismert és Demjánon kívül olyan nevek bukkannak fel benne, mint Hernádi Zsolt, Simicska Lajos, Mikócszi Zoltán, Németh Miklós, Járai Zsigmond, míg a nagyobban főleg a bányászat, azon belül pedig a dolomit, amelyben gondolom ismerős az Orbán név. A Bakony Erőmű Zrt. 1,7 milliárdos osztalékot fizet annak ellenére, hogy 1,5 millárdos kintlévősége van (ennyivel tartozik neki a MAL), és hovatovább tavaly 500 milliós kölcsönt vett fel és most is ilyen összegű kölcsön felvételére készül reorganizáció címen. Az ősz előrehaladtával közben Ajka város távfűtése kérdőjeleződik meg és kelt aggodalmat.
2012. szeptember
Az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. vételi ajánlatot tesz a Bakony Erőműre, amivel a kormány garantálja mind a MAL Zrt, mind a Bakony Erőmű Zrt további irrentábilis működését.
2012. szeptember
A kormány stratégiailag kiemelt üzemmé nyilvánítja a MAL-t és csődvédelem alá helyezi. Ez annyit jelent, hogy sem a Bakony Erőművet tulajdonló érdekszféra, sem az esetlegesen azt felvásároló MVM, sem más egyéb követelés nem indíthat eljárást a MAL Zrt. ellen.
2012. szeptember
Idestova két év elteltével, váratlanul megindulnak a MAL vezetői és alkalmazottai (vezérigazgatótól a gátőrig) elleni bírósági eljárások. Az ügyész minden érintettre végrehajtandó szabadságvesztést kér.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése