A leginkább terjedő netes „hír”, hogy a hatóságok nem merik nyilvánosságra hozni a dolgot, mert félnek az etnikai zavargások kitörésétől. Hm! Ez is lehetséges, bár nem valószínű, hiszen a bizonytalanság nagyobb veszélyforrás a látens indulatok felszínretörésére, mint a tények megfelelő publikálása.
Lehet viszont egy másik vetülete is a dolgoknak
Vajon ki kezdte el terjeszteni ezt az őrültséget?
Lehet, hogy csak egy idióta tini indította el a folyamatot merő jópofáskodásból – előbb a helyszínen, majd a neten is - de meglehet, hogy szándékos volt az egész.
Szombat óta több interjúalany is felvetette a net felelősségét ezen rémhírterjesztés kapcsán, így óhatatlanul felvetődik a kérdés: Kinek az érdeke?
Ha van ok, akkor van okozat is!
Kinek (kiknek) az érdeke a pánikkeltés, személyiséget sértő hazugságok, ismeretlenek halálhírének terjesztése, nemzeti-nemzetiségi ellentétek szítása a net közösségi oldalain? (Amúgy sem felhőtlen a viszony a magyar és a magyarországi roma kisebbség között. Csak kis szikra szükséges és fellobban a tűz. A szélsőségesen rasszista csoportosulások módszereit most nem említeném, mert az ilyesféle - hidegen számító - tudatosság nem jellemző rájuk.)
Az is kérdés lehet, hogy ki az (kik azok), akinek a legnagyobb hasznot hozhatja a net kontrollálása. Ennél az eseménynél jobb alkalom nem is kell, hogy legyen. Elég egy „rémhírterjesztés” vádját felvetni, és máris beindulhat a törvénygyártó gépezet, s mindez az „ifjúság védelme” divatlózung ernyője mögé bújtatva.
Lehet szociológiai kérdésként aposztrofálni a tragikus események hátterét és ennek megfelelően lépni, de lehet radikálisabb lépésben is gondolkozni. A radikálisabb lépésekről pedig tudjuk, hogy manapság kikre jellemző.
Elrugaszkodott gondolat lenne? Meglehet. Mindenesetre ezt a lehetőséget sem lehet figyelmen kívül hagyni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése